Vedci sú zase o krok bližšie k vakcíne proti HIV

05.11.2010 18:44

       [...]

       Vedci skúmali 3600 nakazených pacientov po celom svete. Tento počet zahŕňal 2600 ľudí, u ktorých sa AIDS naplno prejavil a tisícku tých, ktorí boli voči tejto chorobe odolní. Vedcom sa podarilo identifikovať približne tristo rôznych miest v DNA, ktoré následne spojili s imunitnou kontrolou HIV, pričom všetky sa nachádzali na chromozóme 6. U ľudí, u ktorých sa AIDS neprejavil, objavili odlišnosti v piatich aminokyselinách bielkoviny HLA-B. Táto bielkovina pomáha imunitnému systému ničiť infikované bunky a podľa Walkera zmeny v jej aminokyselinách predstavujú veľký rozdiel v schopnosti kontrolovať HIV. "Ešte nás čaká dlhá cesta, kým tento objav dokážeme využiť na liečbu chorých pacientov a na výrobu preventívnej vakcíny, ktorá by predišla nákaze, sme však k tomu čoraz bližšie," vyjadril sa Walker.

       V súčasnosti neexistuje účinná vakcína proti vírusu, ktorý spôsobuje chorobu imunitného systému. V roku 2009 vedci dosiahli zatiaľ najväčší úspech s experimentálnou očkovacou látkou, ktorá dokázala znížiť riziko nákazy o 31 percent. Niektorí odborníci však spoľahlivosť tejto vakcíny spochybňovali.

 

       Viac na stránke Webnoviny.sk, Topolcany.virtualne.sk, Zdravie.sk, 24hod.sk, VelkySaris.virtualne.sk, NajMama.sk a Financnik.sk.

       Viď tiež článok "Vakcíny proti HIV spôsobujú 50% falošných poplachov pri HIV testoch".