Povinné očkovanie je motivované ziskami a nie vedou

19.08.2012 11:00

International Medical Council on Vaccination - 28.XI.2009 - PharmDr. Kristine M. Severyn

 

       Pôvodný článok "Profits, Not Science, Motivate Vaccine Mandates"
       z angličtiny preložil Ing. Marián Fillo.

 

       ACIP (Advisory Committee on Immunization Practices = Poradný výbor pre očkovacie postupy v USA; obdoba slovenskej Pracovnej skupiny pre imunizáciu - pozn. prekl.), čo je skupina jedincov, vybratých členmi CDC (Centers for Disease Control and Prevention = Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb v USA; obdoba slovenského Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) - pozn. prekl.), odporúča, ktorými vakcínami majú byť deti v USA očkované. Členovia ACIP, pracujúci prevažne v tajnosti, často mávajú finančné väzby na výrobcov vakcín. Súc závislí od financovania zo CDC, nasledujú správcovia očkovacích programov v jednotlivých štátoch USA smernice CDC a ovplyvňujú poslancov, aby zavádzali nové povinné očkovania. Federálne peniaze na očkovanie môžu byť odopreté tým štátom USA, ktoré "nepresadzujú dostatočne rázne" zákony o povinnom očkovaní.

       A naopak - CDC ponúka mimoriadne odmeny ministerstvám zdravotníctva jednotlivých štátov USA za každé "plne zaočkované" dieťa. Minulý rok (tzn. 2008 - pozn. prekl.) dostalo Ministerstvo zdravotníctva štátu Ohio 1 milión dolárov v takýchto bonusových platbách od CDC.

       Merck (na Slovensku známy ako MSD = Merck, Sharp & Dohme - pozn.prekl) a ďalší výrobcovia vakcín na federálnych konferenciách CDC o očkovaní štedro hostia tisíce účastníkov, ktorí žijú z propagácie a podávania očkovacích látok.

 

Sú všeobecní lekári závislí?

       AAP (American Academy of Pediatrics = Americká akadémia detského lekárstva - pozn. prekl.), hlavný podporovateľ povinného očkovania proti ovčím kiahňam a ďalších povinných očkovaní po celých USA, má krvismilné finančné väzby na firmu Merck. Keď si budovala nové sídlo na predmestí Chicaga, prosila firmu Merck o peniaze a dostala od nej 100.000 dolárov na novú budovu.

       Očkovanie predstavuje pre detských lekárov ekonomické požehnanie. Výnosné preventívne prehliadky sú načasované tak, aby ladili s očkovacím kalendárom AAP a CDC.

 

Potulný cirkus?

       Ako hlavného predstaviteľa kampane na zavedenie povinného očkovania proti ovčím kiahňam založila a financovala firma Merck Koalíciu za zdravie detí štátu Illinois (Illinois Children’s Health Coalition). Vo vyšetrovaní sa ukázalo, že táto skupina nebola ničím iným než chytákom v rámci vzťahov s verejnosťou (Public Relations = PR; výstižné slovenské vysvetlenie tejto kratky je PR = Prefíkaná Reklama - pozn. prekl.). Podobná kampaň firmy Merck sa presunula do štátu Ohio, kde bol schválený senátny zákon (SB 254). Senátor (Grace Drake, R-Solon), ktorý predsedal zdravotníckemu výboru počas procesu schvaľovania SB 254, prijal značné množstvo peňazí od firmy Merck na svoju volebnú kampaň. Senátor Drake, na podnet lobistu firmy Merck rok predtým podporil zákon, ktorý požaduje povinné očkovanie detí proti nákazlivej žltačke typu B pred nástupom do škôlky. Aby táto právna úprava bola skrytá pred očami verejnosti, zakopali ju do zákona o nebezpečnom odpade. Druhý výrobca vakcíny proti nákazlivej žltačke typu B - SmithKline Beecham (dnes GlaxoSmithKline - pozn. prekl.) loboval v zdravotníckom výbore parlamentu štátu Ohio. V predchádzajúcich rokoch bol senátor Drake proti zákonu, ktorý mal obnoviť právo na informovaný (ne)súhlas s očkovaním pre rodičov zo štátu Ohio. Napriek parlamentnému hlasovaniu v pomere 94:3 v prospech informovaného súhlasu senátor Drake odmietol prejednať tento zákon (čím ho de facto pochoval) po tom, čo bol zdravotníckemu výboru priradený na spracovanie.

       Navyše, konzultant firmy Merck, držiteľ patentu na vakcínu proti rotavírusom a člen ACIP Dr. Paul Offit z Philadelphie hovoril na nedávnom stretnutí American Legislative Exchange Councils (Rada pre zmenu americkej legislatívy) v Nashville. Zákonodarcovia jednotlivých štátov USA boli spracúvaní dobre nacvičeným výstupom Dr. Offita, v ktorom vychvaľoval prednosti povinného očkovania. Podobné predstavenia sa konali počas vyšetrovania vakcíny proti nákazlivej žltačne typu B v štáte Ohio i v hlavnom meste USA Washingtone.

       Kto by mal rozhodovať o očkovaní a deťoch? Rodičia, lekári, zákonodarcovia či výrobcovia vakcín?

       To je otázka! Zvláštne záujmové skupiny pokračujú v presadzovaní povinného očkovania pre školákov. Nedávno v štáte Ohio šlo o očkovanie proti ovčím kiahňam (varicelle). Ak tento zákon prejde, bude vakcína proti ovčím kiahňam, vyrábaná na bunkových tkanivách pochádzajúcich z umelo potratených detí, deviatou v koktejlovej zmesi očkovaní, povinných pre školákov.

       V štáte Ohio senátor Bruce Johnson na naliehanie výrobcu vakcín Merck uviedol zákon č. SB 254, ktorý požaduje očkovanie proti ovčím kiahňam u školákov materských, základných a stredných škôl. Štát Ohio predstavuje len jeden z najnovších úspechov firmy Merck v snahe o zavedenie povinného očkovania proti ovčím kiahňam v každom jednom štáte USA. To je plán, ktorý zaručí firme Merck ročný obrat z tejto vakcíny vo výške 7 miliónov dolárov na každý nový ročník škôlkárov čisto v štáte Ohio (nehovoriac o ostatných štátoch USA).

 

Vytlačené drobným písmom kontra informovaný súhlas

       Vakcína proti ovčím kiahňam sa vyrába na bunkovom tkanive z pľúc dvoch umelo potratených bábätiek (Exp. Cell Res. 37:614-636, 1965; Nature 227:168-170, 1970). V literatúre samotnej firmy Merck sa dočítame, že táto vakcína obsahuje "zvyškové časti" pľúcnych buniek ľudského plodu. Informovaný súhlas - základná-to zásada etickej lekárskej praxe - si vyžaduje, aby mali občania možnosť voľby, či si dajú alebo nedajú do svojho tela pichnúť bunky z tela inej osoby (alebo čokoľvek iné).

 

Chýbajúci prínos

       Z hľadiska lekárskeho a z hľadiska nákladov na zdravotnú starostlivosť je vakcína proti ovčím kiahňam vysloveným prepadákom. Dve štúdie, financované firmou Merck, zistili, že očkovanie proti ovčím kiahňam má ekonomický prínos iba ak započítame ušlý plat jedného z rodičov, ktorý zostane doma s chorým dieťaťom (JAMA 271: 375-381, 1994; J. Ped. 124(6): 869-874, 1994).

       Ochorenie na ovčie kiahne (na rozdiel od očkovania proti ovčím kiahňam) vyvoláva celoživotnú imunitu a prináša len veľmi nízke riziko komplikácií choroby, či dokonca úmrtia (reč je zjavne o ovčích kiahňach v detskom veku - pozn. prekl.). Dr. Arthur Lavin z oddelenia pediatrie Zdravotníckeho strediska sv. Lukáša (St. Luke’s Medical Center) v Clevelande v štáte Ohio, napísal do britského lekárskeho časopisu The Lancet (343:1363, 1994) ohlas, v ktorom argumentuje:

 "... silne proti schváleniu vakcíny proti ovčím kiahňam pre zdravé deti. ... [ovčie kiahne] nie sú významné v zmysle úmrtnosti a chorobnosti. Preto aj by mali byť všetky zdravé deti plne zaočkované, nie je jasné, akým významný spôsobom sa tým zlepší zdravie detí a ekonomické zdravie ich rodín."

       Očkovací priemysel korumpuje vládnu politiku. Je načase, aby zákonodarcovia povedali "nie" lobistom z farmaceutických firiem a "áno" informovanému súhlasu.

 

Dr. Kristine M. Severyn

       je registrovanou farmaceutkou (RPh), má doktorát (PhD.) z biofarmaceutiky a je riaditeľkou Výskumného ústavu očkovacej politiky (Vaccine Policy Institute), Dayton, OH 45459, USA.

 


Preklad a zverejnenie tohto článku zabralo prekladateľovi vyše 2 hodiny čistého času.

Ak sú pre Vás tieto informácie zaujímavé či prínosné, môžete našu činnosť podporiť.

 

Diskusia: Povinné očkovanie je motivované ziskami a nie vedou

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok