Ministerstvo zdravotníctva chcelo, aby sa lekári zmenili na udavačov

02.02.2012 21:52

Púchovské noviny 2/2012 - 17.I.2012 - Lucia Žatková

 

       Presne 12. decembra 2011 predložilo ministerstvo zdravotníctva do medzirezortného pripomienkovania novelizáciu Vyhlášky č. 585/2008 Z.z. o podrobnostiach o prevencii a kontrole prenosných ochorení. Novela priniesla očakávané zrušenie povinného očkovania proti tuberkulóze a stanovila lekárom novú povinnosť - udávať rodičov, ktorí povinné očkovanie vo všeobecnosti odmietajú.

       Niekoľko dní pred Vianocami sa na Slovensku strhol „boj” medzi zástancami a odporcami povinného očkovania detí - ministerstvo zdravotníctva totiž do novely vyhlášky nenápadne zakomponovalo aj povinnosť lekárov udávať každé odmietnutie povinného očkovania na Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Kontroverzný krok vyvolal na Slovensku búrlivý ohlas - proti zámerom ministerstva oficiálne vystúpila Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania (IURO), ktorá o niekoľko dní - 17. decembra 2011, pripravila hromadnú pripomienku k novele a požiadala slovenskú verejnosť o jej urýchlenú podporu. „Za necelé štyri dni - z toho dva víkendové, podporilo pripomienku vyše 2000 občanov Slovenska, čo je úspech, ktorý nikto nečakal - bol týždeň pred Vianocami, kedy sa ľudia venujú pečeniu koláčov, zdobeniu stromčekov a nie legislatíve okolo očkovania. Medzi podpísanými boli stovky inžinierov, magistrov, niekoľko právnikov a najmenej 20 nositeľov titulu MUDr.,“ informuje Marián Fillo, šéfredaktor internetového denníka www.slobodavockovani.sk.

       Do sporu sa zamiešali aj poslanci NR SR za SaS na čele s MUDr. Petrom Kalistom - podľa jeho slov mal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik radšej zrušiť povinné očkovanie proti pneumokokom, teda „biznis“ exministra Richarda Rašiho (Smer-SD) a farmaceutických firiem, ktoré očkovacie látky na Slovensko dodávajú. „Namiesto toho, aby minister Uhliarik ušetril 10 miliónov eur, zaviedol protiústavné veci, ktoré robia z lekárov udavačov a z rodičov detí kriminálnikov. O nikom sa nesmie zhromažďovať tento typ údajov, je to vyslovene v ústave," povedal pre médiá Kalist.

       Po neúspešnom rozporovom konaní a pokračujúcej ignorácii hromadnej pripomienky zo strany ministerstva podala Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania (IURO) podnet aj na Úrad na ochranu osobných údajov. „Ten sa vyjadril, že táto novela, aj pôvodná, dovtedy platná Vyhláška č. 585/2008 Z.z. je v rozpore so zákonom. Hlásenie odmietnutia povinného očkovania na Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) je teda porušením Zákona č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov, pričom lekárovi - udavačovi hrozí za neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi pokuta až do výšky 332.000 € (10 mil. Sk). Odporúčam teda každému detskému lekárovi, aby si pred prípadným udaním odmietnutia očkovania poriadne rozmyslel, či chce riskovať túto, pre mnohých likvidačnú pokutu,“ hovorí Marián Fillo.

       Ministerstvo zdravotníctva SR po tlaku laickej i odbornej verejnosti nakoniec text novely predsa len zjemnilo - lekári majú po novom hlásiť len počet odmietnutých povinných očkovaní podľa jednotlivých druhov, nie osobné údaje rodičov, ktorí očkovanie odmietli. Druhou - pozitívnejšou stránkou novelizácie vyhlášky je už spomínané a dlho očakávané zrušenie povinného očkovania proti tuberkulóze. „Toto veľmi málo účinné očkovanie proti chorobe, ktorej výskyt u nás sústavne klesal už od polovice 90. rokov, malo vysoký počet aj značne závažných nežiaducich účinkov. Mnohé niekoľkomesačné deti kvôli tomuto očkovaniu podstupovali liečbu ťažkými antibiotikami proti tuberkulóze - išlo totiž o živú vakcínu, obsahujúcu živé baktérie Mycobacterium bovis, schopné spôsobiť určité formy tuberkulózy. Viaceré z týchto detí museli dokonca podstúpiť aj chirurgické operácie, čo bola pre rodičov nočná mora - nehovoriac o tom, koľko ich táto liečba stála peňazí - tie im už nikto nikdy nepreplatí. A to všetko len kvôli pár desiatok percentnému zníženiu pravdepodobnosti zriedkavých ťažkých komplikácií choroby, ktorú v roku 2010 dostalo na Slovensku len 11 detí - z toho 10 rómskych. Choroby, ktorou sa nakazíte s 50 % pravdepodobnosťou, až keď budete pol roka 8 hodín denne v blízkej prítomnosti chorého,“ vysvetľuje Marián Fillo. Podľa jeho slov sa z dôvodu neúnosne vysokého množstva a závažnosti nežiaducich účinkov proti tuberkulóze v susednom Rakúsku neočkuje už skoro 20 rokov, v Nemecku cca 15 rokov.

       Podľa oficiálneho vyjadrenia hovorkyne ministerstva zdravotníctva Kataríny Zollerovej počet odmietnutí očkovania na Slovensku rapídne rastie. „Svedčí to o rastúcej informovanosti a uvedomelosti rodičov, ktorí sa neraz po veľmi nemilých skúsenostiach čoraz menej spoliehajú na detských lekárov a čoraz viac berú zodpovednosť za zdravie svojich detí do vlastných rúk. Na slovenských a českých lekárskych fakultách budúci detskí lekári venujú očkovaniu tak málo hodín, že ich ľahko spočítame aj na prstoch - z toho zloženiu a nežiaducim účinkom vakcín nevenujú prakticky vôbec žiadny čas. Tzv. celoživotné vzdelávanie je pevne v rukách výrobcov očkovacích látok, ktorí sú stabilnými sponzormi a niekedy aj usporiadateľmi takýchto „vzdelávacích“ aktivít. Rodič, ktorý povedzme mesiac venuje všetok voľný čas štúdiu výhod a nevýhod očkovania, sa tak stáva väčším znalcom v tejto oblasti, než je bežný detský lekár,“ je presvedčený Marián Fillo. Mnohí lekári pod tlakom regionálnych úradov verejného zdravotníctva chcú stoj čo stoj očkovať „načas“ - a to aj napriek zjavným kontraindikáciám. Je tiež možné, že kvalita vakcín postupne klesá, čo súvisí so zbesilou snahou farmaceutických firiem dosahovať čo najvyššie zisky – aj cez mŕtvoly. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) pritom nijako nekontroluje vakcíny dovezené na Slovensko – prinajmenšom nerobí kompletnú chemickú analýzu, ktorou by sa dali odhaliť nebezpečné kontaminácie. Tým sa jednoznačne spreneveruje svojmu názvu i poslaniu.“

 


Zverejnenie tohto článku zabralo správcovi www.slobodaVockovani.sk približne 30 minút čistého času.

Ak sú pre Vás tieto informácie zaujímavé či prínosné, môžete našu činnosť podporiť.

 

Diskusia: Ministerstvo zdravotníctva chcelo, aby sa lekári zmenili na udavačov

?

Katarina | 30.04.2012

Cize je to v podstate na lekarovi, ci ma nahlasi alebo nie?

otazka

ela | 03.02.2012

takze, ak tomu spravne rozumiem, lekari nemusia nahlasit udaje neockovanych? je to iste? alebo je napriek tomu nejaka ta ,,medzierka,, v zakone, co ich k tomu napokon donuti?

Re:otazka

Ing. Marián FILLO | 03.02.2012

Priamo v schválenej vyhláške to takto napísané nie je a sú možné rôzne výklady.

Ale ministerstvo verejne vyhlasuje, že mu ide len o počty a teda že by pediatri nemali hlásiť osobné údaje, aby neporušili zákon o ochrane osobných údajov.

Bez ladu a skladu, udavač

defvr | 03.02.2012

https://www.youtube.com/watch?v=6UIbfqN_xrs :-)

Pridať nový príspevok