Dve tretiny prípadov čierneho kašľa sú proti čiernemu kašľu očkované osoby

07.01.2011 01:00

North County Times - 15.XII.2010 - Joanne Faryon a Kevin Crowe

 

       Pôvodný článok "REGION: Two-thirds of local pertussis cases were vaccinated, data show"
       z angličtiny preložil Ing. Marián Fillo.

 

       Kalifornia teraz zažíva najhoršiu epidémiu čierneho kašľa za posledných 60 rokov a predstavitelia verejného zdravotníctva po celej krajine vytrubujú, že očkovanie chráni proti tejto chorobe.

       Počet prípadov čierneho kašľa v okrese San Diego dosiahol k 15.XII.2010 rekordných 1.046 a do konca roka môže strojnásobiť predchádzajúci rekord, tvrdí Okresný úrad zdravotníctva a sociálnych služieb (Department of Health and Human Services).

       Údaje zozbierané v Kalifornii a niekoľkých ďalších štátoch USA ukazujú, že mnoho ľudí, čo ochorelo na čierny kašeľ, bolo proti nemu očkovaných.

       Reportéri z KPBS a Watchdog Institute - neziskového výskumného strediska so sídlom na Štátnej univerzite v San Diegu (San Diego State University) - zozbierali a analyzovali hlásenia z oblastí s vysokou mierou zamorenia, a cestovali z Los Angeles do Holandska, aby zistili, prečo ochorelo tak veľa ľudí.

       Dvaja zo svetovo najuznávanejších odborníkov na čierny kašeľ, známy aj pod názvom pertussis, majú veľmi odlišné názory. Dr. James Cherry, popredný výskumník na Kalifornskej univerzite v Los Angeles (University of California, Los Angeles = UCLA), tvrdí, že väčšie povedomie o čiernom kašli viedlo k väčšiemu počtu hlásení. Avšak Dr. Frits Mooi, známy holandský vedec, ktorý 15 rokov študoval mutácie baktérie Bordetella pertussis spôsobujúcej čierny kašeľ, hovorí, že k epidémiám prispieva nákazlivejší kmeň baktérie.

       KPBS a Watchdog Institute sa pýtali na možnosť nákazlivejšieho kmeňa čierneho kašľa už niekoľko mesiacov a po neúspešnom pýtaní sa minulú jeseň CDC (Centers for Disease Control and Prevention = Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb v USA; obdoba slovenského Úradu verejného zdravotníctva - pozn. prekl.) nedávno ohlásilo štúdie tejto choroby a baktérie, ktorá ju spôsobuje, v Kalifornii a Ohiu. Dvaja členovia kalifornského výskumného tímu povedali, že si to vyžiadali rastúce obete na životoch a otázky z KPBS.

       Predstavitelia CDC, Kalifornského úradu verejného zdravotníctva (California Department of Public Health) a dvaja odborníci na čierny kašeľ z UCLA mali 13.X.2010 konferenčný hovor, aby prebrali štúdium, či vinníkom úmrtí bábätiek a súčasnej epidémie je nákazlivejší kmeň. V ten istý deň si čierny kašeľ vyžiadal život novorodenca zo San Diega, čo je už 10. obeť súčasnej epidémie v Kalifornii.

       Dr. Jeff Miller, vedec podieľajúci sa na štúdii na UCLA, povedal, že možnosť, že baktéria čierneho kašľa zmutovala, "je dôležitou hypotézou, ktorú treba overiť." K tomu dodal: "Kiež by sme s tým začali už v roku 2005."

       Dr. Mooi povedal, že jeho výskum bol ignorovaný ľuďmi, ktorí majú vplyv na zdravotnícku politiku ohľadne čierneho kašľa v USA, pretože títo sa spoliehajú na výrobcov vakcín, aby sponzorovali ich konferencie a výskumy. Výrobcovia očkovacích látok majú len malé pohnútky k výrobe novej očkovacej látky, pretože by to stálo miliardy. Nákazlivejší kmeň čierneho kašľa v obehu by znamenal potrebu novej očkovacej látky.

       Počas štvormesačného výskumu epidémie čierneho kašľa KPBS a Watchdog Institute zistili:

  • Z prípadov čierneho kašľa so známou históriou očkovania bolo podľa údajov z 9 kalifornských okresov s najvyšším výskytom 44% až 83% osôb proti čiernemu kašľu zaočkovaných. V okrese San Diego boli vyše dve tretiny nakazených ľudí plne zaočkované.
  • Predstavitelia verejného zdravotníctva v Ohiu a Texase, dvoch ďalších štátoch s epidémiami čierneho kašľa, hlásia, že 75% resp. 67,5% hlásených prípadov boli osoby očkované proti čiernemu kašľu.
  • Dnešný výskyt čierneho kašľa v niektorých okresoch Kalifornie dosahuje až 139 nakazených na 100.000 obyvateľov, čo je porovnateľné s úrovňou pred zavedením prvých očkovacích látok proti čiernemu kašľu.
  • Predstavitelia verejného zdravotníctva po celom svete sa silne spoliehajú na dve skupiny odborníkov na čierny kašeľ pri tvorbe politiky očkovania proti čiernemu kašľu. Obe tieto skupiny a mnohí z ich členov sú financovaní dvomi poprednými výrobcami očkovacej látky proti čiernemu kašľu.
     

       Čierny kašeľ je vysoko nákazlivé ochorenie dýchacieho ústrojenstva, ktoré počas prvých 10 dní môže vypadať ako nachladnutie. Potom môže vytvoriť dlho trvajúci silný kašeľ s jedinečným "hýkavým" zvukom.

       Pre dospelých môže byť čierny kašeľ len nepríjemnosťou, podobne ako silnejšia nádcha. Pre bábätká to však môže byť smrteľné, pretože nedokážu vykašľať, čo sa nazbiera v ich pľúcach, a nákaza sa môže šíriť.

       Očkovanie takmer vyhubilo čierny kašeľ pred vyše 30 rokmi, avšak v Kalifornii a iných vysoko zaočkovaných oblastiach USA sa teraz čierny kašeľ s veľkou razanciou vracia. Aj keď predstavitelia verejného zdravotníctva a vedci súhlasia, že očkovanie je stále najlepšou zbraňou proti čiernemu kašľu, hádajú sa navzájom, aká je jeho účinnosť s postupujúcim časom a zoči voči možnému zvýšeniu nákazlivosti.

       Dr. Mark Horton, kalifornský hlavný hygienik (riaditeľ Kalifornského úradu verejného zdravotníctva), povedal, že predstavitelia verejného zdravotníctva očakávajú, že určité percento zaočkovaných ľudí ochorie na čierny kašeľ. Povedal, že nijaká očkovacia látka nie je účinná na 100%, a tí spomedzi zaočkovaných, ktorý na čierny kašeľ ochorejú, sú pravdepodobne ľudia, u ktorých očkovanie nevytvorilo protilátky alebo ktorých imunita už pominula.

       "Nie je to pre nás prekvapenie," povedal, "ani to nie je odrazom účinnosti očkovania."

       Dr. Mooi, ktorý vedie projekt dohľadu nad čiernym kašľom pri Štátnom výskumnom ústave zdravia v Holandsku, povedal, že epidémia čierneho kašľa v jeho krajine v roku 1996 poukázala na naliehavú potrebu ďalšieho výskumu. "A našli sme skutočne určitý druh novej mutácie tejto baktérie," povedal Dr. Mooi. V testoch zistilo laboratórium Dr. Mooia, že zmutovaný kmeň vyrába viac toxínov, kvôli čomu sú ľudia viac chorí.

 

"Ochranný obal" nefungoval

       V rodine Bryceovcov v Chula Vista sú 31-ročný Marlon, kontraktačný špecialista v Námorníckom zdravotnom stredisku (Naval Medical Center), a jeho 27-ročná žena Cindy zvedaví na účinnosť očkovania proti čiernemu kašľu. Zistili, že ich novorodený syn Matthew sa nakazil čiernym kašľom vo veku iba 23 dní, aj keď všetci v dome boli zaočkovaní. Zaočkovanie celej rodiny - vytvorenie "ochranného obalu" - sa všeobecne odporúča ako najlepšia ochrana bábätiek príliš mladých na to, aby boli očkované proti čiernemu kašľu.

       Marlon si dobre spomína na telefonát od Cindy, keď zistila, že Matthew má čierny kašeľ. "Plakala... Keď som to počul, hneď som myslel na najhoršie. Počuli sme v správach o bábätkách, ktoré umreli... Prečo sa to deje?"

       Marlon je príjemný a hĺbavý, keď hovorí o strašidelnej skúsenosti, ktorá sa však skončila Matthewovým plným zotavením sa. "Rád by som vedel jednu vec: Funguje vôbec táto očkovacia látka? Je účinná?," hovorí. "Myslel som si, že keď urobím všetko, čo mi bolo povedné, budú naši synovia chránení."

       Baktéria, ktorá spôsobuje čierny kašeľ, bola objavená v roku 1906, keď bola táto choroba bežnou príčinou úmrtia bábätiek a malých detí. Objav viedol k prvým pokusom vytvoriť očkovaciu látku, ktorá by dostatočne účinne chránila pred čiernym kašľom, ale vedcom sa to podarilo až v 40. rokoch 20. storočia, keď bol výskyt tejto choroby okolo 157 prípadov na 100.000 obyvateľov. V 70. rokoch klesol výskyt čierneho kašľa na menej než 1 prípad na 100.000 obyvateľov.

       Ale očkovacia látka, vytvorená z celých usmrtených baktérií, mala nežiadúce účinky ako je dlhotrvajúci krik bábätiek a kŕče. V roku 1996 FDA (U.S. Food and Drug Administration = Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v USA; obdoba slovenského Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv - pozn. prekl.) schválil novú očkovaciu látku proti čiernemu kašľu - acelulárnu verziu, ktorá obsahuje len časti choroboplodných organizmov. Považuje sa za bezpečnejšiu než celobunková očkovacia látka. Dnes sa už v USA (i na Slovensku - pozn. prekl.) používa výlučne acelulárna očkovacia látka proti čiernemu kašľu.

       Práve v čase, keď sa celobunková vakcína nahrádzala acelulárnou, hlásili predstavitelia verejného zdravotníctva po celej krajine rastúci počet prípadov čierneho kašľa. Podľa správy CDC väčšina z detí do 4 rokov, ktoré v USA dostali čierny kašeľ medzi rokmi 1990 a 1996, nebola plne zaočkovaná. Zdá sa, že v najnovšej epidémii v Kalifornii sa karta obrátila.

 

Chorí napriek očkovaniu

       KPBS a Watchdog Institute si vyžiadali informácie z 19 kalifornských okresov najviac zasiahnutých čiernym kašľom. 9 z nich dodalo informácie o prípadoch čierneho kašľa a záznamy o očkovaní. Vo všetkých okresoch s výnimkou okresu Stanislaus bola viac než polovica chorých na čierny kašeľ zaočkovaná.

       Ku koncu októbra bolo z prípadov so známou históriou očkovania 83% plne zaočkovaných v okrese Fresno, 76% v okrese San Luis Obispo a 68% v okrese San Diego. Odborníci na verejné zdravotníctvo hovoria, že táto choroba sa cyklicky vracia každých 2 až 5 rokov.

       "A to znamená, že Bordetella pertussis je v obehu dnes rovnako ako v období pred očkovaním," povedal Dr. Cherry. "Hlavným dôvodom je zvýšené povedomie o chorobe. Ľudia, obzvlášť vo verejnom zdravotníctve, majú oveľa vyššie povedomie a to zaváži."

       Dr. Cherry a holandský vedec Dr. Mooi súhlasia v tom, že imunita získaná očkovaním časom pominie. Nezhodnú sa však v tom, ako dlho táto imunita trvá a či zmutovaný kmeň čierneho kašľa využíva slabnúcu imunitu.

       Príbalové letáky dvoch najbežnejčích očkovacích látok proti čiernemu kašľu v USA tvrdia, že sú účinné na 85%. Dr. Cherry, ktorý sa podieľal na štúdiách účinnosti pred tým, ako FSA schválil túto očkovaciu látku, odhadol účinnosť na niečo medzi 70% a 80%.

       Dr. Mooi však povedal, že nemôžeme vedieť, aké účinné je očkovanie, pretože nebolo skúmané s novým kmeňom baktérie. "Očkovanie má nižšiu účinnosť, než sa mnoho ľudí domnieva," dodal.

 

Lepšie ako nič

       Úrady verejného zdravotníctva odporúčajú 5 dávok očkovacej látky počas prvých 6 rokov života a preočkovanie dospelých každých 10 rokov. Kalifornský zákonodarný zbor schválil v septembri 2010 zákon, ktorý požaduje, aby všetky deti začínajúce strednú školu boli preočkované.

       Dr. Cherry obhajuje preočkovana. Dr. Mooi si nie je istý tým, či sú preočkovania v dospelosti nákladovo efektívne. Obaja však súhlasia, že súčasná očkovacia látka ponúka najlepšiu dostupnú ochranu proti tejto chorobe, obzvlášť pre rodiny s bábätkom v dome.

       Dr. Mooi hovorí, že by sa mali vynaložiť prostriedky na štúdie dnešných kmeňov a vývoj vakcíny, ktorá by proti nim účinkovala. "Ostatne, každý rok máme novú očkovaciu látku proti chrípke, takže si myslím, že by sme niečo také mali mať aj pre očkovacie látky proti baktériám," povedal.

       Dr. Cherry sa domnieva, že bude ešte dlho trvať, kým bude vyvinutá nová, lepšia očkovacia látka. "Myslím si, že pravdepodobnosť schválenia novej očkovacej látky v tejto chvíli v USA je takmer nulová kvôli pravidlám a požiadavkám FDA," povedal. "Je mnoho vecí, ktoré sa dajú urobiť na vylepšenie súčasných očkovacích látok, ale na ich schválenie budú potrebné miliardy dolárov."

 

       K tejto správe prispela reportérka na voľnej nohe Roxana Popescu, zamestnanec Watchdog Institute Sandy Coronilla a zamestnankyňa KPBS Jessica Plautz.
       KPBS je pobočka verejnoprávneho rozhlasu v San Diegu. Watchdog Institute je nezávislé neziskové novinárske výskumné stredisko. Oboje sídli na Štátnej univerzite v San Diegu.