Chrípky je menej, na chlad si zvykáme

31.10.2010 12:00

       Pekné, ale chladné počasie v týchto dňoch nepraje ani rozširovaniu viacerých typov vírusov, ktoré sú príčinou akútnych respiračných (ARO), či chrípkových ochorení (CHPO). V medzitýždňovom porovnaní klesol výskyt ARO v Banskobystrickom kraji takmer o 11 percent a počet chrípkových ochorení o tri percentá.

       [...]

       Epidemiológovia opätovne upriamujú pozornosť občanov – hlavne tých, ktorí trpia srdcovo-cievnymi ochoreniami, diabetom, onkologickými a chronickými pľúcnymi chorobami, ale aj tehotných žien, že je najvhodnejší čas na očkovanie proti chrípke. Celá táto skupina pacientov má očkovania na plnú úhradu zdravotnými poisťovňami (ZP), zatiaľ sa nevie, či ZP budú hradiť vakcínu aj ďalším skupinám obyvateľstva, ako tomu bolo vlani. Tohtoročná vakcína obsahuje aj genóm vírusu vlaňajšej pandemickej chrípky a je účinná okrem nej aj voči vírusom chrípky typu AH3N2 a B. Podľa odborníkov je v súvislosti s tzv. protivakcinačnými aktivitami nutné zdôrazniť, že vakcíny obsahujú len genetickým inžinierstvom separované tie zložky vírusu, ktoré navodzujú tvorbu protilátok. Ak niekto kašle a má teplotu neznamená to, že má chrípku. Chrípka by sa dala identifikovať len virologickým odberom – výterom do špeciálnych médií, z čoho sa v laboratóriu dá určiť, či ide o chrípku, alebo akútne respiračné ochorenie.

 

       Viac na stránke BBonline.sk.

       Viď tiež článok "Ešte väčšia šialenosť: očkovanie proti chrípke údajne môže ochrániť pred infarktom" a ďalšie články v tomto prehľade.